خانه / اخبار رسیده / نصب اولین کتابخانه ویکی‌پدیا در کره ماه
کی‌کیه در ایران!

نصب اولین کتابخانه ویکی‌پدیا در کره ماه

Untitled-2

نصب اولین کتابخانه ویکی‌پدیا در کره ماه

بنیاد Arch قصد دارد آرشیوی از دیتای ویکی ‌پدیا را در کره ماه به‌ صورت کتابخانه‌ای دیجیتال نگهداری کند. به گزارش خبرآنلاین، این بنیاد غیرانتفاعی قصد دارد آرشیو کاملی از ویکی ‌پدیا به زبان انگلیسی را روی ورق‌های کوچک فلزی (نازک‌تر از تار مو) ساخته‌شده از نیکل در چند سال آینده ساخته و به ماه بفرستد.
بدین ترتیب، میلیون‌ها صفحه ویکی‌ پدیا روی فلزهایی به ابعاد یک سی دی جای گرفته و ذخیره می‌شوند. بنیاد Arch در سال ۲۰۱۵ با هدف نگهداری از فرهنگ انسان در مکان‌های مختلف تأسیس شد و قرار شد تا آنچه میراث انسان است را در جاهایی غیر از کره زمین و در منظومه شمسی نگه دارد. نو وآ اسپیواک مؤسس این بنیاد می‌گوید دانش، زبان و تاریخ انسان بدین ترتیب به نسل‌های بعدی خواهد رسید. قرار دادن صفحات ویکی‌پدیا روی قطعات فلزی نیکل نیز قابل‌توجه است.
کمپانی Astrotobic در پنسیلوانیا درحال‌توسعه رباتی است که بتواند عملیات ساخت و نصب کتابخانه ویکی‌پدیا در ماه را با موفقیت انجام دهد. جان تورنتون مدیر اجرایی Astrotobic می‌گوید این اولین کار تجاری در کره ماه خواهد بود که می‌تواند میلیون‌ها دیتای انسانی را برای همیشه در خود نگه دارد.
در این آرشیو مقاله‌های برتر ویکی‌پدیا به زبان‌های دیگر نیز جای خواهند گرفت و در سال‌های بعد این آرشیو غنی‌تر می‌شود. استفاده از فناوری لیزری برای ذخیره‌سازی نوری موسوم به ۵D  لحاظ خواهد شد تا در برابر تخریب دیتا در دمای متفاوت و یا پرواز در ارتفاع و … مقاوم بوده و دیسک‌ها در طول زمان در کره ماه خراب نشوند.

wiki1
مشاوره دریافت انواع استانداردهای جهان

مطلب پیشنهادی

بلندی های بادگیر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *